Tři nejčastější mýty o robustě

I přestože má káva více druhů, ty nejznámější a nejvíce pěstované druhy jsou Coffea Arabica (arabika) a Coffea Canephora, také známa jako robusta. Naše pražírna praží jak výběrovou arabiku, tak i výběrovou robustu. Za 8 let naší existence jsme se setkali s několika mýty, které provázejí robustu a rádi bychom je v článku uvedli na správnou míru. Ačkoliv robusta není pro všechny, není třeba se ji vyhýbat ba naopak, mnoha kávomilcům by robusta vyhovovala i více. 

1. Robusta je kyselá.

Od mnoho zákazníků jsme slyšeli domněnku, že je robusta kyselá. I přestože existují aciditní robusty, robusta bývá většinou spíše hořká. Je to dané z části i tím, že má robusta přirozeně větší množství kofeinu. Nejen z tohoto důvodu patří naše káva Dark mezi bestsellery.

Chuť kávy také záleží na profilu pražení. Obecně řečeno, čím delší a tmavší pražení, tím menší acidita a aroma a tím větší tělo a hořkost. Protože v robustě hledáme spíše sladkost a hořkost, robusta bývá tmavěji pražena. 

DSC09649

(Robusta se praží tmavěji, aby vynikla její čokoládová chuť.) 

2. Arabika je kvalitní, robusta je nekvalitní.

Již mnoho z nás určitě někdy zaslechl názor, že robusta musí být vždy nekvalitní a levná káva, která se nemůže rovnat kvalitě arabiky. Z tohoto důvodu se hodně kávomilců milně robustě vyhýbá. 

Je pravda, že arabika má mnohem více odrůd a je chuťově i mnohem komplexnější. Velmi kvalitní arabiky mohou chuťově připomínat jahody, citrusy, bobuloviny a mnohem více. V našem obchodě máme například jednodruhou Kostariku, která po jahodách opravdu chutná, ale ne každá arabika je kvalitní a vše záleží na jejím pěstování, zpracování i pražení. I u arabik se může stát, že jsou zrnka plná defektů.

Protože se robusta často pěstuje pro instantní kávy, nebo do směsí, velká část robusty je špatně zpracovaná a má tedy více defektů, které pak vedou k zemitější chuti. Ovšem pokud se robusta správně zpracuje, můžeme v ní také získat komplexní a čisté chutě. I proto jsme se již od začátku naší firmy chtěli s farmáři zaměřit na to, abychom robustě dali stejnou péči, jako kvalitní arabice. 

 (Na fotkách jsme osobně s farmáři vybírali a zpracovávali jednu z prvních výběrových robust.)

3. Robusta není žádaná

Mnoho klientů, kteří hledají kávu s “tradiční“ hořkou chutí, se mylně robustě vyhýbají a hledají 100% arabiky.

Ovšem robusta je již dlouhou dobu součástí kvalitních espresso směsí. Díky tomu, že má robusta těžší a sladší tělo a při správné přípravě dodá kávě i hustší cremu, si robustu zamilovali především v Itálii. Mnoho domácích a firemních kávovarů také nedokáže efektivně uvařit jemnější arabiku a zvolí si místo ní buď směs arabiky s robustou, nebo čistou robustu.

espresso
(Espresso z robusty má hustou cremu. Káva je vhodná do automatických kávovarů a espresso směsí)

Pro koho tedy robusta je?

Pokud hledáte komplexní chutě i aroma, doporučujeme se vám zaměřit na výběrovou arabiku. Pokud ovšem nemáte rádi aciditní kávy a preferujete “tradiční“ hořké a silné kávy bez acidity, anebo máte doma automatický kávovar, který by nedokázal správně vyjmout všechny chutě arabiky, doporučujeme vám se zaměřit na směsi robusty a arabiky nebo na kvalitní a výběrovou robustu jako je náš Dark.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení