Doprava zdarma pro všechny objednávky nad 1000 kč!

Nový lunární rok a tradice - rok Krysy

Nový lunární rok a tradice

Nový lunární rok, neboli ´Tet´, je ten nejdůležitější svátek ve Vietnamu vůbec a tento rok nám vyšel na 25. Ledna. Přestože oficiálně trvá zhruba 3 dny, slavnosti se mnohdy protáhnou o týden či dva. Není tedy divu, že pro mnohé Vietnamce žijící v cizině je toto období spojováno s nostalgií na bohaté slavnostní hostiny a rodinná setkání, přičemž se mnoho z nás odhodlá vycestovat zpět do vlasti právě v tomto měsíci.

I přestože se může na první pohled zdát, že je tento svátek výhradně o jídle, pro mnohé z nás je Tet především duchovní záležitost. Svátek nám dává příležitost setkat se s příbuznými a urovnat rodinné vztahy. Také si v tuto dobu tradičně zavzpomínáme na naše předky a dáváme hold bohům, takže pokud navštívíte na Tet nějakou tu Vietnamskou rodinu, a uvidíme regál plný voňavých svíček a exotického jídla, na které nikdo nemá povolení sahat, nedivte se. Jídlo totiž slouží jako dar. Jídlo z regálu si můžeme užít až po uhašení svíček, a aby se naši zesnulí měli v podzemí dobře, tak jim k tomu posíláme dary v podobě falešných dolarů tím, že je na oltáři spálíme (protože pálit ty pravé by byla škoda).

 A jak tedy vypadá taková příprava na Tet?

 Přísloví jak na nový rok, tak po celý rok platí i pro Vietnamce a tak se zprvu musí dům pořádně vyčistit, nábytek opravit a popřípadě i dům trochu zrenovovat.

Po důkladném vyčištění domu se lidé začínají soustředit na očištění duše. Týden před lunárním rokem nabízíme oběť bohům a našim předkům v podobě exotického ovoce a jídla. Věří se, že po oběti bohové vycestují zpět do nebe, aby podali hlášení o našich dobrých i špatných skutcích.

Na nový rok si pro štěstí navzájem vyměňujeme červené obálky s trochou peněz. Pro štěstí se také snažíme vyzdobit dům a oblékat světlejšími barvami.

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.