Doprava zdarma pro všechny objednávky nad 1000 kč!

Je tmavě pražená káva vždy špatná?

Pražení bylo a stále je jedno z nejdiskutovanějších témat v kávovém průmyslu. Dá se říci, že se pražírny rozdělili na 2 základní stany – jedna co tvrdí, že nejvhodnější pražení je světlejší, ti druzí naopak preferují pražení o něco tmavší. Přestože je mnoho pražíren, co praží kávu tmavěji, tmavě pražená káva je považována za méně kvalitní. Kde je tedy pravda?

CO SE DĚJE PŘI PRAŽENÍ?

Velmi stručně popsáno, během pražení dochází ke karamelizaci cukru a vytváření aromatických látek a látek, které se dobře rozpouští ve vodě.  Pokud se však praží příliš dlouho místo karamelizace začnou již karamelizované cukry uhelnatět a ztrácet cukry. Mimo jiné se delším pražením budou ztrácet aromatické látky. I proto mají některé kávy přepraženou pachuť a světleji pražené kávy lepší aroma. Pokud se ovšem praží příliš světle, cukry a další aromatické a chuťové látky, které jsou v kávě se nerozloží na částice, které se dají rozpustit. Káva nebude naopak tolik sladká po uvaření a bude ji chybět tělo. 

graf prazeni_1

(Čím déle se praží, tím více aromat se ztrácí a tím více se káva karamelizuje.)

JAKÉ PRAŽENÍ JE TEDY SPRÁVNÉ?

Světlejší pražení funguje hlavně u velmi kvalitních káv, ovšem i tam bychom nedoporučovali pražit až příliš světle. Výhoda světlejšího pražení káv je ta, že si káva zachová více původního aroma i chuti. Protože kvalitní výběrový kávy mají méně defektů, mnoho pražíren preferuje zanechat co nejvíce původních chutí i aromat.  Takové pražení ovšem není pro všechny a jsou kávomilci, kterým příliš velká ovocitost u kávy vadí. Tmavé pražení může fungovat, pokud se káva nepřepraží. Výhoda tmavších káv je to, že je káva sladší a má hustší tělo.  Takové pražení vyhovuje klientům, kteří preferují v kávě silnější chuť. U nás máme tmavěji praženou kávu v podobě produktu Dark. Dark je naše nejtmavší pražení, ovšem vždy si dáváme pozor, aby nebylo příliš tmavé, abychom kávu nespálili.

_MG_6360

(Zrnka Dark jsou tmavší, aby vyniklo její sladkost a hustší tělo, zároveň není přepražená.)

cupping 2

(Na cupping, neboli zkoušení kvality kávy po upražení. se používá světle pražená káva, abychom zjistili defekty.)

Pokud se podíváme opět na graf, opravdu záleží na pražiči, jak kávu praží. Pokud bude chtít menší kyselost, vyšší aroma, ale zároveň mít i tělo, může pražit i více středně. My pražíme jak světleji, pokud máme zajímavou kávu a chceme zvýraznit její původ, nebo pokud pražíme na filtry, ale pražíme i tmavší kávu v podobě Dark. I proto je pražení kávy umění a vždy je co zdokonalovat. Stále se učíme a máme mysl otevřenou. Tmavé pražení nemusí vždy znamenat nutné zlo, pokud pražič ví, čeho chce v kávě přesně dosáhnout.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.