Doprava zdarma pro všechny objednávky nad 1000 kč!

Blend nebo jednodruhová káva?

Když jsme začínali pražit kávu v roce 2013, bylo na trhu mnoho blendů. Pražírny často míchaly kávy tak, aby žádná chuť příliš nevyčnívala. Postupem času se o kávu začalo zajímat více a více lidí. Klienti se začali vyptávat na původ kávy, její zpracovaní, odrůda i z jaké farmy káva pocházela. Tento tlak na transparentnost společně s naší vášní o kávu nás pražírny nutila hledat výjimečné jednodruhové kávy (možná znáte pod pojmem single origin), abychom zákazníkům mohli ukázat unikátnost a jedinečnost káv z různých koutů světa. Mohlo by se zdát, že blendy již nejsou tolik relevantní, ovšem opak je pravdou. I když milujeme i jednodruhové kávy, na blendy stále nedáme dopustit.

mapa

(Káva se nejčastěji pěstuje okolo rovníku.)

není blend jako blend.

Pokud děláme blend, musíme se řídit jednoduchým pravidlem. Součet dvou a více káv musí být zajímavější než jednotlivé kávy. Nemá smysl míchat kávy, aby pak byl konečný výsledek horší než její části. Blendy mají oproti jednoruhovkách výhodu v tom, že pokud smícháte zajímavé kávy, výsledek může být ještě zajímavější. Zjednodušeně řečeno, pokud máte třeba arabiku z Vietnamu, která je přirozeně sladká, ale chybí ji aroma a ovocné tóny, můžete ji smíchat třeba s kávou z Keni, která je právě pro to známá.

1_kraine-2

(Káva v oblasti Dak Lak a Lam Dong je známa pro její čokoládovou chuť.)

blendy jsou konzistentní.

Většina pražíren má svůj signiture blend, který nabízí i po cely rok. Mnoho zákazníku tuto nabídku ocení, jelikož preferuji konzistenci. Světoznámá pražírna Square Mile nabízí blend Red Brick již roky. My v naší pražírně máme blend Medium s kávou z Etiopie, Vietnamu a Guetemaly.

_MG_6132

(Blendy jsou stále populární pro přípravu espressa.)

Proč tedy kupovat jednodruhovou kávu, pokud můžeme mít komplexnější blend?

Pokud vás fascinuje různorodost kávového světa a chcete vědět, jestli vám pražírna správně upražila kávu, single origin vám vše prozradí. Pražením single origin, se pražič nemůže za ničím schovat a defekty nepůjdou zamaskovat. Pokud není káva přepražena, vše vám napoví o tom, jak byla káva zpracována, upražena, jestli je káva kvalitní, jaký má káva původ a mnohem více. Single origin je opravdu pro kávomilce, kteříi vyhledávají unikátní chuťě a rádi objevují různorodost kávy.

92924536_229580561433382_2736805379223584768_n

(Mnoho kávomilců ráda objevuje unikátnost káv. Tato unikátnost se projeví například v přípavě filtrované kávy, jako je V60.)

Jaká káva je tedy pro vás?

Pokud hledáte v kávě konzistenci, vyváženost a mnohdy i komplexnost, doporučujeme vám se zaměřit na kvalitní blendy. Pokud ovsem v kávě hledáte nevšední chutě, různorodost a jedinečnost, zkuste ochutnat výběrovou jednodruhovou kávu.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.